Манфред (војвода на Виртемберг-Вајлтинген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манфред
Војвода на Виртемберг-Вајлтинген
На престол1651-1662
ПретходникЈулиј Фридрих
НаследникФридрих Фердинанд
Роден(а)5 јуни 1626
Бренц
Починал(а)15 мај 1662
Вајлтинген
СопружникЈулијана од Олденбург
Полно име
македонски: Манфред
германски: Manfred
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЈулиј Фридрих
МајкаАна Сабина фон Шлезвиг-Холштајн-Сондербург

Манфред (германски: Julius Friedrich; 5 јуни 1626, во Бренц – 15 мај 1662, во Вајлтинген) — војвода на Виртемберг-Вајлтинген од 1651 година до неговата смрт.