Еберхард IV (гроф на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберхард IV
Гроф на Виртемберг
На престол1417-1419
ПретходникЕберхард III
НаследникЛудвиг I
Роден(а)23 август 1388
Починал(а)2 јули 1419
СопружникХенриета од Мемпелгард
Полно име
македонски: Еберхард
германски: Eberhard
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЕберхард III
МајкаАнтонија Висконти

Еберхард IV (германски: Eberhard; 23 август 1388, во Штутгарт – 2 јули 1419, во Вајблинген) — гроф на Виртемберг. Тој владеел од 1417 до 1419 година. Тој бил постар син на грофот Еберхард III и Антонија Висконти. На 13 ноември 1397 година се свршил со Хенриета од Мемпелгард.