Улрих V (гроф на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улрих V
Гроф на Виртемберг
На престол1419-1442
ПретходникЕберхард IV
НаследникЕберхард V
Гроф на Виртемберг-Штутгарт
На престол1442-1480
НаследникЕберхард VI
Роден(а)1413
Починал(а)1 септември 1480
Леонберг
СопружнициМаргарет од Кливс

Елизабета од Баварија-Ландшут

Маргарет од Савој
Полно име
македонски: Улрих
германски: Ulrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЕберхард IV
МајкаХенриета од Мемпелгард

Улрих V (германски: Ulrich; 1413 – 1 септември 1480, во Леонберг) — гроф на Виртемберг, кој владеел од 1419 до 1480 година. Тој бил син на грофот Еберхард IV и Хенриета од Мемпелгард.