Карл Рудолф (војвода на Виртемберг-Нојенштад)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Рудолф
Војвода на Виртемберг-Нојенштад
На престол1716-1742
ПретходникФридрих Август
НаследникНикој. Виртемберг-Нојенштад бил припоен кон Војводството Виртемберг
Роден(а)29 мај 1667
Нојенштат на Кохер
Починал(а)17 ноември 1742
Нојенштат на Кохер
Полно име
македонски: Карл Рудолф
германски: Carl Rudolf
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих
МајкаКлара Аугуста од Бранзвик-Линебург

Карл Рудолф (германски: Carl Rudolf; 29 мај 1667, во Нојенштат на Кохер – 17 ноември 1742, во Нојенштат на Кохер) — последниот војвода од Виртемберг-Нојенштат, армиски командант во данската служба и фелдмаршал на Светото Римско Царство.