Јован Фридрих (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јован Фридрих
Војвода на Виртемберг
На престол1608-1628
ПретходникФридрих I
НаследникЕберхард III
Роден(а)5 мај 1582
Монбелијар
Починал(а)18 јули 1628
Хајденхајм на Бренц
СопружникБарбара Софи од Бранденбург
Полно име
македонски: Јован Фридрих
германски: Johann Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих I
МајкаСибила од Анхалт

Јован Фридрих (германски: Johann Friedrich; 5 мај 1582, во Монбелијар – 18 јули 1628) — војвода на Виртемберг од 4 февруари 1608 година до неговата смрт на 18 јули 1628 година додека бил на пат за Хајденхајм.

На 28 мај 1617 година, Јован Фридрих склучил договор со голем број од неговите многубројни браќа; на најстариот од неговите помали браќа, Лудвиг Фридрих му била дадена грофовијата Монбелијар - сè уште не целосно независен од Војводството Виртемберг. Следниот брат, Јулиј Фридрих го наследил неодамна стекнатиот суверенитет над Бренц и Вајлтинген, што довело до две нови гранки во Војводството; помладата линија на Виртемберг-Мемпелгард (која згаснала во 1723 година) и Виртемберг-Вајлтинген (која згаснала во 1792 година). Неговите други браќа, Фридрих Ахил и Магнус ги наследиле замоците Нојенштат и Нојенберг соодветно. Бидејќи и двајцата браќа не биле во брак кога умреле, нивниот имот бил вратен во главната линија на Војводството.