Фридрих I (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих I
Војвода на Виртемберг
На престол1593-1608
ПретходникЛудвиг III
НаследникЈован Фридрих
Гроф на Виртемберг-Монбелијар
На престол1558-1608
ПретходникЃорѓи I
НаследникЈован Фридрих
Роден(а)19 август 1557
Монбелијар
Починал(а)29 јануари 1608
Штутгарт
СопружникСибила од Анхалт
Полно име
македонски: Фридрих
германски: Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЃорѓи I
МајкаБарбара од Хесен

Фридрих I (германски: Friedrich; 19 август 1557, во Монбелијар – 29 јануари 1608, во Штутгарт) — војвода на Виртемберг од 1593 до 1608 и гроф на Виртемберг-Монбелијар од 1558 до 1608.

За него се направени неколку референци во ШекспироватаВеселите жени од Виндзор“, во која серија антигермански шеги започнуваат со кражба на коњ, неколку референци се направени за германски патници во Англија и за германски војвода од кого не се очекува да дојде во Виндзор.