Фридрих Фердинанд (војвода на Виртемберг-Вајлтинген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Фердинанд
Војвода на Виртемберг-Вајлтинген
На престол1662-1705
ПретходникМанфред
НаследникВиртемберг-Вајтлинген бил припоен кон Војводството Виртемберг
Роден(а)6 октомври 1654
Вајлтинген
Починал(а)8 август 1705
Вајлтинген
СопружникЕлизабета од Виртемберг-Монбелијар
Полно име
македонски: Фридрих Фердинанд
германски: Friedrich Ferdinand
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоМанфред
МајкаЈулијана од Олденбург

Фридрих Фердинанд (германски: Friedrich Ferdinand; 6 октомври 1654, во Вајлтинген – 8 август 1705, во Вајлтинген) — војвода на Виртемберг-Вајлтинген од 1662 година до неговата смрт.