Еберхард I (гроф на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберхард I
Гроф на Виртемберг
На престол1279-1325
ПретходникУлрих I
НаследникУлрих III
Роден(а)13 март 1265
Штутгарт
Починал(а)5 јуни 1325
Штутгарт
СопружнициМаргарет од Лорен
Ирменгард од Баден
Полно име
македонски: Еберхард
германски: Eberhard
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоУлрих I
МајкаАгнеса од Шлезиен-Лигниц

Еберхард I (германски: Eberhard; 13 март 1265, во Штутгарт – 5 јуни 1325, во Штутгарт) — гроф на Виртемберг од 1279 година до неговата смрт. Го добил прекарот „der Erlauchte“ или Славниот.