Кристоф (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристоф
Војвода на Виртемберг
На престол1550-1568
ПретходникУлрих
НаследникЛудвиг III
Роден(а)12 мај 1515
Бад Урах
Починал(а)28 декември 1568
Штутгарт
СопружникАна Марија од Бранденбург-Ансбах
Полно име
македонски: Кристоф
германски: Christoph
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоУлрих
МајкаСабина од Баварија

Кристоф (германски: Christoph; 12 мај 1515, во Урах – 28 декември 1568, во Штутгарт) — владетел на Виртемберг од 1550 до 1568.

Ја реорганизирал целата управа на црквата и државата. Го реформирал и поддржал и образовниот систем. Исто така, го реконструирал Алтес Шлос во Штутгарт и бил домаќин на многу прослави.