Карл Александар (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Александар
Војвода на Виртемберг
На престол1733-1737
ПретходникЕберхард Лудвиг
НаследникКарл Евгениј
Војвода на Виртемберг-Винентал
На престол1697-1733
ПретходникФридрих Карл
НаследникНикој. Виртемберг-Винентал бил припоен кон Војводството Виртемберг
Роден(а)24 јануари 1684
Штутгарт
Починал(а)12 март 1737
Лудвигсбург
СопружнициМари Огист од Турн
Франкфурт на Мајна
Полно име
македонски: Карл Александар
германски: Karl Alexander
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих Карл
МајкаЕлеонора Јулијана од Бранденбург-Ансбах

Карл Александар (германски: Karl Alexander; 24 јануари 1684, во Штутгарт – 12 март 1737, во Лудвигсбург) — војвода на Виртемберг-Винентал од 1697 до 1733, кога ја презел власта на главното војводство Виртемберг.

Претходно служел како регент на Кралството Србија (1720–33).