Фридрих I (Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих I
Seele-Friedrich I..jpg
Портрет на Фридрих I
Војвода/Електор/Крал на Виртемберг
На престол22 декември 1797 – 30 октомври 1816
ПретходникФридрих II Јуџин
НаследникВилхелм I
Роден(а)6 ноември 1754
Трептов ан дер Рега, Кралство Прусија
Починал(а)30 октомври 1816 (возр. 61)
Штутгарт, Кралство Виртемберг
Почивалиште
СопружникВојвотка Аугуста од Бранзвик-Волфенбител (в. 1780; п. 1788)
Шарлот
 (в. 1797)
Полно име
македонски: Фридрих Вилхелм Карл
германски: Friedrich Wilhelm Karl
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих II Јуџин
МајкаПринцеза Фридерике од Бранденбург-Швед
ВероисповедЛутеранство

Фридрих I (германски: Friedrich Wilhelm Karl; 6 ноември 1754 - 30 октомври 1816) — владетел на Виртемберг од 1797 година до неговата смрт. Тој бил последниот војвода од Виртемберг од 1797 до 1803 година, потоа првиот и единствен изборен кнез на Виртемберг од 1803 до 1806 година, пред да го подигне Виртемберг во кралство во 1806 година со одобрение на Наполеон Бонапарт.