Силвиј I Нимрод (војвода на Виртемберг-Оелс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Силвиј I Нимрод
Војвода на Виртемберг-Оелс
На престол1647-1664
ПретходникКарл Фридрих I
НаследникСилвиј II Фридрих
Роден(а)2 мај 1622
Вајлтинген
Починал(а)24 април 1664
Бржежинка
СопружникЕлизабет Мари, војвотката од Оелс
Полно име
македонски: Силвиј Нимрод
германски: Silvius Nimrod
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЈулиј Фридрих
МајкаАна Сабина фон Шлезвиг-Холштајн-Сондербург

Силвиј I Нимрод (германски: Silvius Nimrod; 2 мај 1622, во Вајлтинген – 24 април 1664, во Бржежинка, Шлеска) — војвода на Виртемберг-Оелс.

Бил син на Јулиј Фридрих, преку брак со Елизабет Мари, војвотката од Оелс, го стекнал војводството Оелс по смртта на нејзиниот татко Карл Фридрих I.