Кристијан Улрих I (војвода на Виртемберг-Оелс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Улрих I
Војвода на Виртемберг-Оелс
На престол1664-1697
ПретходникСилвиј I Нимрод
НаследникКарл Фридрих II
Роден(а)9 април 1652
Олешница
Починал(а)5 април 1704
Олешница
СопружнициАна Елизабет од Анхалт-Бернбург
Сибила Марија од Саксо-Мерзебург
Софи Вилхелмин од Источна Фризија
Софи од Мекленбург-Гистров
Полно име
македонски: Кристијан Улрих
германски: Christian Ulrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоСилвиј I Нимрод
МајкаЕлизабет Мари, војвотката од Оелс

Кристијан Улрих I (германски: Christian Ulrich; 9 април 1652, во Олешница – 24 април 1664, во Олешница) — војвода на Виртемберг-Оелс.