Кристијан Улрих II (војвода на Виртемберг-Вилхелминеорт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Улрих II
Војвода на Виртемберг-Вилхелминеорт
На престол1704-1734
НаследникКарл Кристијан Ердман
Роден(а)27 јануари 1691
Олешница
Починал(а)7 февруари 1734
Штутгарт
СопружникФилипа Шарлот од Редерн-Крапиц
Полно име
македонски: Кристијан Улрих
германски: Christian Ulrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоКристијан Улрих I
МајкаСибила Марија од Саксо-Мерзебург

Кристијан Улрих II (германски: Christian Ulrich; 27 јануари 1691, во Олешница – 7 февруари 1734, во Штутгарт) — војвода на Виртемберг-Вилхелминеорт од 1704 година до неговата смрт.