Ханој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ханој
Hà Nội
—  Град  —
Претседателска палата.
Службен амблем на Ханој
Грб
Местоположба на покраината во Виетнам
Координати: 21°02′00″ СГШ 105°51′00″ ИГД / 
Држава Виетнам
централен град Ханој
Окрузи 29
Основан 1010
Главен град на Виетнам 2 септември 1945
Површина
 • Град 3.344,7 км2
 • Урбана 186,22 км2
Население (2009)
 • Град 6,500,000 жит.
Час. појас UTC+7 (UTC+7)
 • Лете (DST) No DST (UTC+7)
Портал www.hanoi.gov.vn

Ханој (виетнамски: Hà Nội) е главниот град на Виетнам и втор најголем град во државата со околу 6.5 милиони жители. Од 1010 до 1802 година Ханој бил главен центар на Виетнам и како главен град бил прогласен од страна на Нгујенската династија. Подоцна, за време на колонијалниот период, Ханој бил главен град на Француска Индокина од 1902 до 1954. Од 1954 до 1976 година, Ханој бил главен град на Северен Виетнам.

Градот се наоѓа на десната страна од Црвената река и 1760 километри северно од Хо Ши Мин. Во октомври 2010 година, градот ќе слави 1000 години од основањето.

Збратимени градови[уреди]

Ханој е збратимен со:

Галерија[уреди]

Видете исто така[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Boudarel, Georges (2002). Hanoi: City Of The Rising Dragon. Rowman & Littlefield Publishers, Inc.. ISBN 0-7425-1655-5. 
  • Logan, William S. (2001). Hanoi: Biography of a City. University of Washington Press. ISBN 0-295-98014-1. 

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Search sister project Википатување има туристички водич за Ханој.