Хо Ши Мин (град)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хо Ши Мин град

Хо Ши Мин (виетнамски : Thành phố Hồ Chí Minh) е најголемиот град во Виетнам. Градот се наоѓа околу 1735 километри југозападно од Ханој, 7 километри северно од Аеродром Таншонјат. Градот брои 7.403.000 жители и се простира на 2095 квадратни километри. Тоа беше главниот град на Јужен Виетнам пред 1975 година.