Непјидо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Непјидо
Naypyidaw.svg
—  главен град  —
Пагода Упатасанти
Непјидо се наоѓа во Мјанмар
Непјидо
Местоположба во Мјанмар.
Координати: 19°45′ СГШ 96°06′ ИГД / 
Држава Мјанмар
Поделба сојузна територија[1]
поделба 8 градски населби
Населен 2005
Инкорпориран 2008
Управа[2]
 • Градоначалник Теин Нјунт
Површина[3]
 • Вкупна 7.054,37 км2
Население (2009)[4]
 • Вкупно 925.000 жит.
Час. појас MST (UTC+6:30)
Повик. бр. 067

Непјидо (бурмански: နေပြည်တော်; MLCTS: nepranytau) е главниот град на Мјанмар. На 6 ноември 2005 година, административниот центар на Мјанмар бил официјално префрлен западно од Пјинмана или околу 320 километри од стариот главен град Јангон. Офцијално новиот град бил прогласен на 27 март 2006 година за време на денот на воените сили на Мјанмар. Голем дел од градот е сè уште во изградба и се верува дека целосно ќе биде завршен во 2012 година[5] Во 2009 година имал население од 925.000 жители. Непјидо е трет најголем град во државата, веднаш зад Јангон и Мандалеј.

Етимологија[уреди]

Непјидо или Nay Pyi Daw често се преведува како „кралски главен град“,[6] „седиште на кралот“ или „дом на кралевите“.[3] Традиционално, целиот збор се ставал како суфик на поранешните главни градови на Мјанмар, како што е Мандалај кој се викал Мандалај Непјидо. Зборот буквално се преведува како „кралски град на сонцето“.

Географија[уреди]

Непјидо се наоѓа меѓу планинските венци Пегу и Шан. Градот зафаќа површина од 7,054.37 километри квардатни и има население од 924,608 жители. Северно од градот се наоѓа браната Чаунгмаѓи, а јужно се наоѓа браната Нгалаик.

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]