Црква Св. Атанас (Годивје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Атанас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква Св. Атанас
Црква Св. Атанас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750Координати: 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750
Основни податоци
Име Црква Св. Атанас
Место Годивје, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква Св. Атанас — археолошки локалитет во прилепското село Годивје. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во селската црква „Св. Атанасиј“, изградена во втората половина на XIX век, каде во олтарот се наоѓа ара која служи како чесна трпеза, а во дворот дел од мермерен столб и фрагменти од други архитектонски елементи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998