Целје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Целје
Celje
град и општина
Прекар(и): Кнежевско место
Местоположба на Општина Целје.
Местоположба на Општина Целје.
Целје се наоѓа во Словенија
Целје
Местоположба на Целје во Словенија
Координати: 46°14′09″ СГШ 15°16′03″ ИГД / 
Држава  Словенија
Општина Целје
Управа
 • Градоначалник Бојан Шрот
Површина
 • Вкупна 94,9 км2 (366.41.094.845.678 ми2)
Надм. вис. 241 м
Население (2002)
 • Вкупно 48.081
 • Густина 50.664.910.432.034/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 3000
Повик. бр. 03
Мреж. место celje.si
Cilli, Georg Matthäus Vischer, Topographia Ducatus Stiriae, Graz 1681

Целје (словенечки: Celje) е град и општински центар во Словенија. Целје е центар на регионот Штаерска, центар на општина Целје и трет најголем град во државата. Во градот се наоѓа замокот Целје. Целје лежи на 241 метар надморска височина.[1]

Население[уреди | уреди извор]

година население[2]
1439 1.000
1798 1.400
1820 1.635
1834 1.511
1840 1.793
1900 6.743
година население
1924 7.750
1940 20.000
1995 40.710
2002 48.081
2007 45.826
2010 50.039

Целје има население од 47.660 граѓани во 2002:

  • мажи: 22,744;
  • жени: 24,816;
  • домаќинства: 18,410;

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[3]
Гревенбројх  Германија (од 1986)
Зинген  Германија (од 1990)
Славонски Брод [3][4]  Хрватска (од 2010)
Пријателски градови
Будва  Црна Гора
Череповец  Русија
Ќуприја  Србија
Грац  Австрија
Спитал ан дер Драу  Австрија

Позначајни личности од Целје[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]