Савиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Савиња
Savinja
Савиња во Цеље пред да сврти јужно кон Лашко
Местоположба
ЗемјаСловенија
Физички особености
Извор 
 • местоводопад Ринка
 • надм. вис.1.310 м [1]
Устие 
 • место
Сава
 • координати
46°05′02″ N; 15°10′19″ E / 46.0838° СГШ; 15.1720° ИГД / 46.0838; 15.1720Координати: 46°05′02″ N; 15°10′19″ E / 46.0838° СГШ; 15.1720° ИГД / 46.0838; 15.1720
Должина101,8 [2]
Големина на сливот1.848 км2 [1]
Особености на сливот
ТечениеСаваДунавЦрно Море
Водопадот Ринка — извор на Савиња.

Савиња (словенечки: Savinja) — река во североисточна Словенија која тече низ Горната и Долнања Савињска Долина и градовите Цеље и Лашко. Почнува како главна река во Савињските Алпи и завршува како притока на Сава кај селото Зидани Мост. Долга е 101,75 км и има сливна површина од 1.847,7 км2.[2] Неретко знае да се поплавува и затоа се прават напори за заштита долж нејзиното поречие. По реката е наречен Савињскиот статистички регион, еден од современите региони на Словенија.

Извор[уреди | уреди извор]

Реката почнува како поток од водопадот Ринка и тече низ Логарската Долина во уредено корито. Тука водотекот се влева во потокот Језера и заедно ја образуваат Савиња. Овој поток е прогласен за природно наследство, а Ринка за еден од најубавите водоапди во земјата и највисок од дваесетте водопади во долината, со најдобар поглед од Камничкото Седло.

Притоки[уреди | уреди извор]

Главни притоки на Савиња се следниве:

Сплаварење во минатото[уреди | уреди извор]

Сè до Втората светска војна сплавовите имале имале важна улога во животот на поречните места. На левиот брег на реката во Цеље стои статуа „Сплавар“, изработена од Борис Калин 1961 г. во спомен на ова.

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. 2,0 2,1 Surface streams and water balance of Slovenia, Ministry of the Environment and Spatial Planning

Надворешни врски[уреди | уреди извор]