Воглајна

Координати: 46°13′16″N 15°15′58″E / 46.2211° СГШ; 15.2662° ИГД / 46.2211; 15.2662
Од Википедија — слободната енциклопедија
Воглајна
Разгледница со Воглајна кај Цеље
Местоположба
ДржавиАвстрија, Словенија
Физички особености
Устие 
 • место
Савиња
 • координати
46°13′16″N 15°15′58″E / 46.2211° СГШ; 15.2662° ИГД / 46.2211; 15.2662
Должина35 км[1]
Големина на сливот412 км2[1]
Особености на сливот
ТечениеСавињаСаваДунавЦрно Море

Воглајнарека во Штаерска, Словенија. Реката е 35 км долга (вклучувајќи ја нејзината изворска река, Лочница), а нејзиното сливно подрачје е 412 км квадратни.[1] Нејзиниот извор е Сливничкото Езеро (словенечки: Slivniško jezero) кај Сливница кај Цеље. Го минува Шентјур, урнатините на замокот Рифник и Шторе, а потоа се спојува со реката Савиња во Цеље.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Состојба на Воглајна Архивирано на 4 септември 2014 г. - графикони, по следниов редослед, на податоците за нивото на водата, протокот и температурата за изминатите 30 дена (преземено во Чрнолица од АРСО)