Општина Будва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Будва
Opština Budva
Општина
Поглед кон Будва
Поглед кон Будва
Грб на Општина Будва
Грб
Местоположба на картата
Местоположба на картата
Координати: 42°17′31″N 18°53′22.2″E / 42.29194° СГШ; 18.889500° ИГД / 42.29194; 18.889500Координати: 42°17′31″N 18°53′22.2″E / 42.29194° СГШ; 18.889500° ИГД / 42.29194; 18.889500
ДржаваЦрна Гора
Површина
 • Вкупна122 км2 (47 ми2)
Население
 • Вкупно19,218
Поштенски број85312
Повикувачки број+382 33
Мреж. местоbudva.me

Општина Будва — една од 23-те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 122 км2 и население од 19,218. Седиште е градот Будва во кој живеат 13,338 жители.