Главен град Подгорица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главен град Подгорица
Glavni grad Podgorica
Општина
Поглед кон Националниот музеј на Црна Гора
Поглед кон Националниот музеј на Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
CедиштеПодгорица
Населени места143 (136 селски, 7 градски)
Површина
 • Вкупна1,441 км2 (0,556 ми2)
Население
 • Вкупно185,937
 • Густина130/км2 (330/ми2)

Главен град Подгорица (црногорски: Glavni grad Podgorica, Главни град Подгорица) е една од 23-те општини во Црна Гора. Седиште на општината е градот Подгорица.

Демографија[уреди | уреди извор]

Општина Подгорица може да се смета и како метрополитска поѓирока област на градот Подгорица. Населението во општината беше 185.937 во 2011.

Население по населено место[уреди | уреди извор]

Градски населби

Населено место Население (2003)
Подгорица 136,473
Тузи 3,789
Голубовци 2,869
Moјановиќи 1,850
Maтагужи 1,299
Махала 1,235
Горичани 1,205

Националност[уреди | уреди извор]

Националност во 2011

Националност Број Процент
Црногорци 106,642 57,35%
Срби 43,248 23,26%
Албанци 9,538 5,13%
Муслимани по националност 4,122 2,22%
Бошњаци 3,687 1,98%
Роми 3,988 2,14%
Останати 5,820 3,13%
неизјаснети 8,892 4,78%

Националност во 2011 (општина)

Националност Број Процент
Црногорци 106,642 57.35%
Срби 43,248 23.26%
Албанци 9,538 5.13%
Муслимани по националност 4,122 2.22%
Роми 3,988 2.14%
Бошњаци 3,687 1.98%
Хрвати 664 0.36%
Oстанати 1,222 0.66%

Историја на населението[уреди | уреди извор]

Попис Население
1948 48,599
1953 55,669
1961 72,319
1971 98,796
1981 132,290
1991 146,121
2003 169,132
2011 185,937