Општина Бар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Бар
Opština Bar
Општина
Панорамски поглед кон Бар
Панорамски поглед кон Бар
Грб на Општина Бар
Локација во Црна Гора
Локација во Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
СедиштеБар
Површина
 • Вкупна598 км2 (231 ми2)
Население
 • Вкупно42,048
 • Густина70/км2 (200/ми2)
Повик. бр.+382 30

Општина Бар — една од 23-те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 598 km2 и население од 42,048 жители. Седиште на општината е градот Бар.

Населени места[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

  • 1948 - 21,487
  • 1953 - 23,009
  • 1961 - 24,587
  • 1971 - 27,580
  • 1981 - 32,535
  • 1991 - 37,321
  • 2003 - 40,037

Координати: 43°33′51″N 19°10′35″E / 43.56417° СГШ; 19.17639° ИГД / 43.56417; 19.17639