Општина Херцег Нови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Херцег Нови
Opština Herceg Novi
Општина
Поглед кон Херцег Нови
Поглед кон Херцег Нови
Грб на Општина Херцег Нови
Локација во Црна Гора
Локација во Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
Површина[1]
 • Вкупна235 км2 (91 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно30,864
 • Густина0,13/км2 (0,34/ми2)

Општина Херцег Нови — една од 23-те општини во Црна Гора. Седиште на општината е градот Херцег Нови.

Населени места[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]