Општина Улцињ

Координати: 42°32′00″N 19°20′00″E / 42.5333° СГШ; 19.3333° ИГД / 42.5333; 19.3333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Улцињ
Opština Ulcinj
Komuna e Ulqinit
Општина
Поглед кон Улцињ
Поглед кон Улцињ
Амблем на Општина Улцињ
Амблем
ДржаваЦрна Гора
СедиштеУлцињ
Населени места40 (39 селски, 1 градско)
Управа
 • ГрадоначалникНазиф Цунгу
Површина
 • Вкупна255 км2 (98 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно20,290
Час. појасСредно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)Летно Средно Европско Време (UTC+2)
Поштенски број85360
Повикувачки број+382 30
Мреж. местоhttp://www.komunaeulqinit.com

Општина Улцињ (албански: Komuna e Ulqinit; црногорски: Opština Ulcinj, Општина Улцињ) — една од 23-te општини на Црна Гора. Седиште на општината е градот Улцињ, каде живее половина од населението. Зафаќа површина од 255 км2 и население од 20.290 жители. Тука се наоѓа и граничен премин кон соседна Албанија во селото Сукобин, близу Скадарското Езеро.

42°32′00″N 19°20′00″E / 42.5333° СГШ; 19.3333° ИГД / 42.5333; 19.3333