Капсохор (Берско): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5.745 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{другиместа3|Капсохор}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Место во Грција
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name = Капсохор
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|name_local = Καψοχώρι
| слика мапа=
|image_skyline =
| име=Капсохор
|caption_skyline =
| општина=
|city_flag =
| околија=
|city_seal =
| популација=
|nickname =
| поштенски број=
|image_map = {{ПозКарта
| повикувачки број=
| Егејска Македонија Гида
| надморска височина=
| ширина =
| географска широчина=
| опис = <center>Местоположба на Капсохор во општината [[Гида (општина)|Гида]] и областа Централна Македонија</center>
| географска должина=
| релјефна =
| веб=
| натпис = Капсохор
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 40 | ГШ_мин = 37 | ГШ_прав = N
| ГД_степ = 22 | ГД_мин = 26 | ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
|lat_deg = 40
|lat_min = 37
|lon_deg = 22
|lon_min = 26
|elevation_min =
|elevation = 10
|elevation_max =
|periph = [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]
|periphunit = [[Иматија]]
|prefec =
|municipality = [[Гида (општина)|Гида]]
|municunit = Плати
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of =
|population =
|area =
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|website =
}}
 
'''Капсохор''' еили '''Капсохора''' ({{lang-el|Καψοχώρι}}, книжевно: ''Καψοχώριον'', ''Капсохорион'') — поранешно [[село]] во [[Берско]], [[Егејска Македонија]], дел од денешната [[РепубликаГида (општина)|Општина Гида]], во [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]].
 
Денес, селото претставува составен дел од градот [[Гида]].
== Географиja и местоположба ==
 
== Географија и местоположба ==
== Историja ==
 
Селото се наоѓа на три километри југозападно од градот [[Гида]], крај самата железничка пруга [[Солун]]-[[Бер]], на надморска височина од 10 метри.<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том=I|глава=Берски округ|страница=13}}</ref>
== Економија ==
 
Сместено е во областа [[Урумлак]].
== Демографија ==
 
== Историја ==
== Општествени институции ==
 
[[Податотека:Gida-Kapchohora-91-94.jpg|лево|мини|Железничката станица Гида-Капсохор, околу 1891-1894 г. (фотографирано од [[Пол Зепџи]])]]
== Културни и природни знаменитости ==
 
Како и сите околни села што влегуваат во областа Урумлак, така и ова село било населено со грчко население.<ref name="НМЕМ" />
== Редовни настани ==
 
По [[Прва светска војна|Првата светска војна]], во 1922 година во селото биле населени грчки бегалци. ВО 1928 година, Капсохор претставувала мешана населба со 1 бегалско семејство со вкупно 4 жители.<ref>[http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928]</ref>
== Личности ==
 
== Стопанство ==
== Култура и спорт ==
 
Основни производи на селото биле памук, шеќерна репка, а се произведувало грав, детелина и овошје. Дел од населението се занимавал и со краварство.
== Иселеништво ==
 
== Население ==
 
[[Александар Синве]] („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во ''Капсахори'' (Kapsa-khori), Камбанијска епархија, живееле 258 [[Грци]].<ref>[[:fr:s:Page:Les Grecs de l’Empire Ottoman.djvu/19|Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 37.]]</ref> Во 1900 година според [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во ''Капсохор'' живееле 200 Грци христијани.<ref name="НМЕМ" /><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_01.htm К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 143.]</ref> По податоци на секретарот на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]], [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во ''Капсохор'' (Kapsohor) живееле 200 Грци.<ref>Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 222-223.</ref>
 
Во 1913 година било забележано со 279 жители, во 1920 година со 305, во 1928 година со 337 (од нив само 5 бегалци), во 1940 година со 424 и во 1951 година со 563 жители. Во подоцнежните пописи повеќе не се споменува, бидејќи било споено со градот Гида, иако селото и понатаму продолжило да постои.<ref name="НМЕМ" />
 
== Самоуправа и политика ==
 
Денес, селото претставува дел од градот Гида.
<!--== Општествени установи ==
== Културни и природни знаменитости ==
== Редовни настани ==
== Личности ==
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
{{Гида}}
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Населени места во Егејска МакедонијаГида]]
[[Категорија:Историски села во Егејска Македонија]]

Прегледник