Маврангели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маврангели
Μαυραγγέλι
Маврангели is located in Грција
Маврангели
Маврангели
Местоположба во областа
Маврангели is located in Гида (општина)
Маврангели
Местоположба на Маврангели во општината Гида и областа Централна Македонија
Координати: 40°32′N 22°22′E / 40.533° СГШ; 22.367° ИГД / 40.533; 22.367Координати: 40°32′N 22°22′E / 40.533° СГШ; 22.367° ИГД / 40.533; 22.367
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаГида
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Маврангели (грчки: Μαυραγγέλι, книжевно: Μαυραγγέλιον, Маврангелион) — поранешно село во Солунско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Гида, во Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на три километри северозападно од селото Мелник.[1]

Сместено е во областа Урумлак, на десниот брег на реката Бистрица.

Историја[уреди | уреди извор]

Веројатно се работело за мала чифлигарска или сточарска населба, во близина на Мелник.[1]

Селото во 1918 година станало дел од општината Мелник. Во 1928 година, селото се распаднало.

Население[уреди | уреди извор]

Во пописот од 1913 година било забележано со 8, а во 1920 година со 10 жители. Оваа населба во подоцнежните пописи не се спомнува, што значи дека се распаднала.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 18.