Неокастро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неокастро
Νεόκαστρο
Неокастро is located in Грција
Неокастро
Неокастро
Местоположба во областа
Неокастро is located in Гида (општина)
Неокастро
Местоположба на Неокастро во општината Гида и областа Централна Македонија
Координати: 40°30′N 22°25′E / 40.500° N; 22.417° E / 40.500; 22.417Координати: 40°30′N 22°25′E / 40.500° N; 22.417° E / 40.500; 22.417
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаГида
Општ. единицаМелник
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно889
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Неокастро (грчки: Νεόκαστρο, книжевно: Νεόκαστρον, Неокастрон) — село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Гида, во Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа источно од градот Бер, на помалку од три километри од селото Мелник, на надморска височина од 70 метри.[2] Површината на селскиот атар зафаќа 15 квадратни километри.

Сместено е во областа Урумлак, на северните падини на планината Шапка.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото уште од постаро време било населено со грчко население.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението се занимава со земјоделство, а основни производи се памукот, овошјето и пченицата.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Нео Кастро (Néo Castro), Китроска епархија, живееле 150 Грци.[3] Во 1900 година според Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во Нео Кастро живееле 145 Грци христијани.[2][4] По податоци на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Нео Кастрон (Néo Kastron) живееле 95 Македонци.[5]

Иако и К’нчов и Бранкоф го споменуваат селото со 145 односно 95 жители, веројатно било многу поголемо, бидејќи за време на пописот во 1913 година било забележано со 450 жители, во 1920 година со 550, а во 1928 година со 780, од кои само седуммина бегалци. Во 1940 година, Неокастро имало 768, во 1951 година 829, во 1961 година 910, во 1971 година 851, во 1981 година 928, а во 1991 година 949 жители.[2]

Во пописот спроведен во 2001 година, селото било попишано со 916 жители. Во најновиот спроведен попис од 2011 година во Грција, селото било забележано со 889 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 768 829 910 851 928 949 916 889
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Мелник со седиште во истоименото село, која припаѓа на поголемата општина Гида, во округот Иматија. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Неокастро, во кој е единствено село.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I. Скопје: Институт за национална историја. стр. 20.
  3. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 38.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. София, 1900, стр. 144.
  5. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 222-223.