Карија (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карија
Καρυά
Карија is located in Грција
Карија
Карија
Местоположба во областа
Карија is located in Гида (општина)
Карија
Местоположба на Карија во општината Гида и областа Централна Македонија
Координати: 40°37′N 22°33′E / 40.617° N; 22.550° E / 40.617; 22.550Координати: 40°37′N 22°33′E / 40.617° N; 22.550° E / 40.617; 22.550
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаГида
Надм. вис.&100000000000000040000004 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Карија или Карја (грчки: Καρυά) — поранешно село во Солунско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Гида, во Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во атарот на поранешната општина Трикала, на еден километар од истоименото село, на надморска височина од 4 метри.[1]

Сместено е во областа Урумлак, југоисточно од градот Гида.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото најверојатно претставувало мала чифлигарска населба, која не била обновена.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Карија (Karia), Камбанијска епархија, живееле 144 Грци.[2] По податоци на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Карија (Karia) живееле 100 Грци.[3]

Населбата Карија била спомената со пописот од 1913 година со 34, а во 1920 година само со 16 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I. Скопје: Институт за национална историја. стр. 13.
  2. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 37.
  3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 218-219.