Равниште (Железница)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°08′39″N 22°15′11″E / 42.14417° СГШ; 22.25306° ИГД / 42.14417; 22.25306Координати: 42°08′39″N 22°15′11″E / 42.14417° СГШ; 22.25306° ИГД / 42.14417; 22.25306
Основни податоци
Место Железница
Општина Кратово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Равништеархеолошко наоѓалиште во кратовското село Железница.

Наоѓалиштето претставува некропола римско време.

Наоѓалиштето е некропола од римското време во која се откриени 4 гроба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.