Нара (префектура)

Координати: 34°33′59″N 135°45′59″E / 34.56639° СГШ; 135.76639° ИГД / 34.56639; 135.76639
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Нара)

34°33′59″N 135°45′59″E / 34.56639° СГШ; 135.76639° ИГД / 34.56639; 135.76639

Локацијата на префектурата Нара

Нара (јапонски:奈良県; Nara-ken) — префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Нара.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]