Јаманаши (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Јаманаши)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Јаманаши

Јаманаши (јапонски:山梨県; Yamanashi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Кофу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]