Орел (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Орел видете на појаснителната страница
Орел
Координати 41°54′49.9″N 21°58′57.8″E / 41.913861° N; 21.982722° E / 41.913861; 21.982722Координати: 41°54′49.9″N 21°58′57.8″E / 41.913861° N; 21.982722° E / 41.913861; 21.982722
Вид вештачко
Главен дотек Орелска Река
Главен истек Мавровица
Земји во сливот Македонија
Водна зафатнина 2.500.000 м3


Орел или Мавровица — вештачка акумулација изградена на Орелска Река во срцето на Овче Поле. Се наоѓа северно од Свети Николе, а јужно од селото Орел, чие име го носи. Акумулацијата е со запремина 2,5 мил.м3 вода и служи за наводнување. Езерото е позната риболовна дестинација, а ги има видовите на риба како: сом, крап, амур, лињак, костреж, клен, и црвеноперка, а најинтересно е дека во езерото има и слатководни медузи.[1] На езерскиот брег се одржува и меѓународен риболовен натпревар во лов на крап со јадица на дно, „по шема“ фати и пушти.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]