Над Црква (Крупиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Над Црква is located in Македонија
Над Црква
Местоположба на Над Црква во Македонија
Местоположба 41°50′32″N 22°15′01″E / 41.84222° СГШ; 22.25028° ИГД / 41.84222; 22.25028Координати: 41°50′32″N 22°15′01″E / 41.84222° СГШ; 22.25028° ИГД / 41.84222; 22.25028
Основни податоци
Место Крупиште
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Над Црква — археолошко наошалиште во селото Крупиште во општина Карбинци. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на источниот раб на селото, во непосредната близина на црквата Св. Никола. Претставува мала тераса, пресечена со трасата на патот Штип — Кочани, која на северната страна се надоврзува на наоѓалиштето [[Кале. Во нивите на Б. и Ј. Микови има многубројни фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен кои типолошки се врзуваат за фазите III - IV на неолитската културна група Анзабегово Вршник.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 437, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069