Стопански Штали (Долни Балван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стопански Штали
археолошко наоѓалиште
Стопански Штали is located in Македонија
Стопански Штали
Местоположба на Стопански Штали во Македонија
Местоположба 41°48′20″N 22°12′11″E / 41.80556° СГШ; 22.20306° ИГД / 41.80556; 22.20306Координати: 41°48′20″N 22°12′11″E / 41.80556° СГШ; 22.20306° ИГД / 41.80556; 22.20306
Основни податоци
Место Долни Балван
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стопански Шталиархеолошко наоѓалиште во штипското село Долни Балван, Општина Карбинци. Претставува населба од доцноантичко време.

Се наоѓа близу до селото, од десната страна на реката Брегалница. На површината се среќаваат остатоци од темели на ѕидови, градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови и питоси. Најдени се и неколку римски бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 433. ISBN 9989-649-28-6.