Селски Гробишта (Аргулица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Македонија
Селски Гробишта
Местоположба на Селски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°49′09″N 22°16′45″E / 41.81917° СГШ; 22.27917° ИГД / 41.81917; 22.27917Координати: 41°49′09″N 22°16′45″E / 41.81917° СГШ; 22.27917° ИГД / 41.81917; 22.27917
Основни податоци
Место Аргулица
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Селски Гробиштамогила од римско време. На самиот излез од селото Аргулица, лево од патот за селото Црвулево, во гробиштата, кои се близу до училишниот двор, има могила со пречник во основата од 26 метри и височина од 3 метри. Според И. Венедиков, овде имало две могили. Во едната, прекопана од селаните во 1943/44 година, биле најдени две копја, фрагменти од стаклени лакримариуми и други предмети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069