Стари Селски Гробишта (Таринци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Стари Селски Гробишта is located in Македонија
Стари Селски Гробишта
Местоположба на Стари Селски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°47′56″N 22°13′49″E / 41.79889° СГШ; 22.23028° ИГД / 41.79889; 22.23028Координати: 41°47′56″N 22°13′49″E / 41.79889° СГШ; 22.23028° ИГД / 41.79889; 22.23028
Основни податоци
Место Таринци
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стари Селски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во штипското село Таринци. Наоѓалиштето претставува средновековна црква со некропола. Во средината на старите гробишта, кој се наоѓаат во самото село, има темели од постар објект чии контури неможат да се одредат. Од него жителите раскопале темели од просторија 7 м а широка 4 м, ѕидани од камен и кал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 443. ISBN 9989649286.