Клетовник (Крупиште)

Координати: 41°50′32″N 22°15′01″E / 41.84222° СГШ; 22.25028° ИГД / 41.84222; 22.25028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клетовник

Карта

Местоположба 41°50′32″N 22°15′01″E / 41.84222° СГШ; 22.25028° ИГД / 41.84222; 22.25028
Основни податоци
Место Крупиште
Општина Карбинци
ТипПериод старохристијанско време
Портал „Археологија“

Клетовник — старохристијански црква кај селото Крупиште во општина Карбинци. На околу 1 км јужно од селото се издига ридот Клетовник кој има мало зарамнето плато. Со ископувањата во 1975 година се откриени траги од архитектонски објектсо кружна форма, со пречник од 10,60 м, граден од делкани блокови и хидростатичен малтер. Според Б. Алексова, се работи за црква – мартириум.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 437. ISBN 9989649286.