Мехмед-агина џамија (Радање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мехмед-агина џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°46′39.8″N 22°16′26.06″E / 41.777722° СГШ; 22.2739056° ИГД / 41.777722; 22.2739056
Место Радање, Општина Карбинци, Македонија
Местоположба

Карта

Изградена XVII век
Архитектура
Минариња 1

Мехмед-агина џамија — главна и единствена џамија во селото Радање, во Општина Карбинци, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во средишниот дел на селото Радање.

Историја[уреди | уреди извор]

Единствен извор за историјата на изградбата на објектот се наоѓа на натписот на влезната врата. Според натписот кој е украсен со декоративно писмо, џамијата е изградена 1668-1669 година од страна на царскиот намесник Мехмед-ага.

Објектот е во фаза на конзервација и реконструкција и наскоро истиот ќе биде спремен за презентација пред пошироката културна јавност, а воедно ќе започнат и религиозните обреди.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Џамијата со своите стилски особености и архитектонски карактеристики претставува значаен споменик на османлискиот период. Употребата на добро обработениот камен, употребуван при градбата на некои џамии и цркви во кумановскиот и штипскиот регион, дава информации дека џамијата била градена од домашни мајстори. Прецизната изработка на декоративните боени елементи видливи во внатрешноста на џамијата, зборуваат за значењето на овој верски објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]