Мехмед-бегова џамија (Берово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мехмед-бегова џамија
Основни податоци
МестоБерово, Македонија
Припадностислам
ЕпархијаОпштина Берово
Осветен19 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1864
Особености
Минариња1
Висина на минарето10 метри[1]
Материјаликал камен

Мехмед-беговата џамија е муслимански храм кој се наоѓа во Берово, Македонија.

Џамијата била изградена во периодот од 1863 до 1864 година. Во текот на своето постоење била на неколкупати реновирена. Во 2013 година било изградено минаре.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поставен камен темелник за изградба на минаре во склоп на градската џамија во Берово“. http://berovo.gov.mk. Посетено на 2013-05-07. Надворешна врска во |publisher= (help)