Џамија (Конче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Конче)

Поглед на селската џамија на сретсело

Координати: Координати: 41°29′42″N 22°23′8″E / 41.49500° СГШ; 22.38556° ИГД / 41.49500; 22.38556
Место Конче, Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Конче) — главна и единствена џамија во селото Конче, во истоимената општина, Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.