Џамија (Иловица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Еднокуќево
Ilovica mosque (2).jpg
Основни податоци
Место Иловица, Општина Босилово
Припадност Ислам
Епархија Струмица
Духовно-организациски статус активна
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Минариња 1
Материјали тула

Џамија во Иловицамуслимански објект кој се наоѓа во селото Иловица, Општина Босилово.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]