Џамија (Иловица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија во Еднокуќево
Ilovica mosque (2).jpg
Основни податоци
МестоИловица, Општина Босилово
Припадностислам
ЕпархијаСтрумица
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1
Материјалитула

Џамија во Иловицамуслимански објект кој се наоѓа во селото Иловица, Општина Босилово.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]