Џамија (Ѕвегор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Ѕвегор)

Поглед на разрушеното минаре, остаток од некогашната џамија

Координати: Координати: 41°58′2″N 22°48′28″E / 41.96722° СГШ; 22.80778° ИГД / 41.96722; 22.80778
Место Ѕвегор
Општина Општина Делчево
Држава Македонија
Местоположба

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Ѕвегор) — поранешна главна и единствена џамија во селото Ѕвегор, во Општина Делчево, Македонија. Денес, единствен остаток од некогашната џамија е разрушеното минаре, сместено веднаш спроти новата главна селска црква во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Никој не знае колку е стара самата џамија, а била напуштена со иселувањето на муслиманите во 1960-тите години од селото.[1]

Во 2016 година имало иницијатива за обнова на џамијата од страна на иселеник во Турција, кој би донирал средства за обнова на џамијата и доизградба на главната селска црква во селото.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Во Ѕвегор ќе се реконструира старата џамија и ќе се доизгради црквата“. Сител Телевизија. 4 март 2016. Посетено на 14 јули 2018.