Џамија Мелек Румели Џамиси - Градошорци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија во Градошорци
Gradošorci mosque (1).jpg
Основни податоци
МестоГрадошорци, Општина Василево
Припадностислам
ЕпархијаСтрумица
Осветенво изградба
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1
Материјалитула

Џамија во Градошорцимуслимански објект кој се наоѓа во селото Градошорци, Општина Василево.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]