Џамија Хусамедин Паша - Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Хусамедин Паша
Husa Medin Pasha Mosque in Štip.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоШтип, Македонија
Припадностислам
ЕпархијаОпштина Штип
Осветен16 век
Духовно-организациски статуснеактивна
ВодствоШтипско муфтиство
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Хусамедин Паша е муслимански храм кој се наоѓа во Штип, Македонија. Џамијата се наоѓа во составот на Штипското муфтиство.

Џамијата била изградена во втората половина на 16 век. Христијаните во Штип сметаат дека џамијата била изградена врз темели на црква посветена на Свети Илија.

Според познатиот турски патописец Евлија Челебија, кој во 1662 година, престојувал во градот Штип, џамијата била изградена со камено минаре и оловен покрив[1]. Џамијата според традицијата била изградена со донација на пари од самиот Хуса Медин Паша[2]. Веднаш до џамијата се наоѓа гробот на Хуса Медин Паша[3].

Џамијата има квадратен облик во основата, со шестостран тамбур што лежи директно врз четирите странични ѕидови и полуобличеста купола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Евлија Челеби, Патописи (Сејјахатнама, стр. 343
  2. http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=2147&stID=74217&pR=5
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-08-26. Посетено на 2015-09-05.