Џамија (Нова Маала)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија во Нова Маала
Nova Maala mosque (3).jpg
Основни податоци
МестоНова Маала, Општина Василево
Припадностислам
ЕпархијаСтрумица
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1
Материјалитула

Џамија во Нова Мааламуслимански објект кој се наоѓа во селото Нова Маала, Општина Василево.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]