Џамија (Тработивиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Тработивиште)

Поглед на селската џамија на сретсело

Координати: Координати: 41°53′25″N 22°48′54″E / 41.89028° СГШ; 22.81500° ИГД / 41.89028; 22.81500
Место Тработивиште
Општина Општина Делчево
Држава Македонија
Местоположба

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Тработивиште) — главна и единствена џамија во селото Тработивиште, во Општина Делчево, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Според информации од Исламската верска заедница, џамијата е стара околу три века и била изградена од Челеби Заде додека престојувал во овие краеви, а е посветена на Мухамед Ибин Ибрахим-ага.[1]

Обновата на џамијата завршила во 2016 година и траела две години. Истата била финансиски поддржана од приватен стопанственик по потекло од селото Тработивиште, Ферки Демировски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Заврши реконструкцијата на старата џамија во Тработивиште“. Вечер. 13 септември 2016. Архивирано од изворникот на 2018-10-02. Посетено на 6 јули 2018.