Џамија (Висока Маала)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија во Висока Маала
Visoka Maala mosque (2).jpg
Основни податоци
МестоВисока Маала, Општина Василево
Припадностислам
ЕпархијаСтрумица
Духовно-организациски статусактивна
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1
Материјалитула

Џамија во Висока Мааламуслимански објект кој се наоѓа во селото Висока Маала, Општина Василево.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]