Кадан Ана џамија - Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кадан Ана џамија
Основни податоци
МестоШтип, Македонија
Припадностислам
ЕпархијаОпштина Штип
Осветен19 век
Духовно-организациски статусактивна
ВодствоШтипско муфтиство
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Кадан Анамуслимански храм кој се наоѓа во Штип, Македонија. Џамијата се наоѓа во составот на Штипското муфтиство.

Кадин Ана Џамија е главен верски објект на муслиманската популација во Штип. Додека џамијата Хуса Медин Паша има историско значење, Кадин Ана џамија е во употреба и служи како објект во кој припадниците на исламската вероисповед ги извршуваат своите муслимански верски обичаи. Изградена е во 19 век, но прецизни податоци за тоа нема. Првобитната форма и надворешност на џамијата се променети, со оглед на естетските градежни зафати што биле преземени пред неколку години[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-08-27. Посетено на 2015-09-07.